Equimat.pl

Zalety stosowania mat w stajni

Zalety stosowania mat w stajni:

Jako właściciele koni rozumiemy znaczenie każdego szczegółu w opiece nad naszymi kochanymi kopytnymi. Zapewnienie bezpiecznego i komfortowego środowiska ma kluczowe znaczenie dla ich dobrego samopoczucia. Badania naukowe zdecydowanie wskazują na korzyści płynące z wyboru mat gumowych na posadzki w stajni.

Komfort, izolacja i antypoślizgowość

Maty gumowe oferują optymalną elastyczną powierzchnię, która minimalizuje wpływ na stawy i kopyta podczas ruchu lub długotrwałego stania. Badania pokazują, że konie trzymane na posadzkach gumowych doświadczają znacznie mniej przypadków kontuzji w porównaniu do koni trzymanych na podłogach betonowych. Maty w stajni to również dodatkowe aspekty antypoślizgowe – Twój koń nie będzie się ślizgał podczas wstawania. Nie ma twardej, gołej, betonowej podłogi, jeśli ściółka zostanie odgarnięta podczas wstawania. Ryzyko obrażeń i poślizgnięć w stosunku do podłóg betonowych jest zredukowane nawet dwukrotnie. Również na stanowiskach do mycia dobre maty gumowe zdecydowanie poprawiają komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

Maty gumowe dla koni wspierają również zwierzęta w chorobach reumatycznych, tutaj zdecydowanie izolacja od zimnego twardego podłoża będzie wskazana. Konie, które odczuwają komfort stabilnej i elastycznej posadzki zdecydowanie chętniej się kładą, przez co będą więcej czasu spędzać w pozycji leżącej i łatwiej będzie się im regenerować.

Pochłanianie hałasu:

U wrażliwych koni głośne dźwięki mogą powodować stres i niepokój. W przeciwieństwie do podłóg betonowych, które odbijają dźwięk, maty gumowe posiadają doskonałe właściwości tłumiące dźwięk, tworząc spokojniejsze środowisko dla naszych koni. Eksperci potwierdzają, że konie trzymane na gumowych podłogach odczuwają mniej niepokoju i pobudzenia w porównaniu do koni trzymanych na powierzchniach betonowych, co przyczynia się do ich lepszego samopoczucia.

Długa żywotność:

Dobrej jakości maty gumowe do stajni są odporne na mocz i uszkodzenia mechaniczne. Spełniają wysokie standardy jakości i charakteryzują się długą żywotnością. Stawiamy na maty sprawdzonych producentów z Polski i Europy.

Jakość powietrza/czyszczenie:

Nieprzepuszczalna powierzchnia mat gumowych zapobiega namnażaniu się bakterii, zapewniając czystsze otoczenie. Czyszczenie mat gumowych jest proste, ponieważ resztki ściółki, zanieczyszczenia i płyny można łatwo spłukać wężem. Mniejsza ilość ściółki i co za tym idzie- pyłu w stajni sprzyja profilaktyce chorób układu oddechowego.

Niższe koszty / mniej pracy:

Aktualnie ściółki dla koni są coraz droższe, koszty odbioru obornika także. W wielu stajniach oszczędności zaczynają się właśnie od ilości ściółki. Nie jest to zdecydowanie dobre dla naszych koni, które w wielu sytuacjach stoją praktycznie na betonie. W zależności od wybranych mat, możesz zaoszczędzić na ściółce od 50% do 80%. Maty do stajni zapewnią bowiem już optymalną izolację i antypoślizgowość, ilość ściółki może wówczas być znacząco zmniejszona. Oznacza to dla Ciebie znacznie mniej sprzątania, mniej powierzchni magazynowej a co za tym idzie, znacznie niższe koszty. Mniej ściółki w boksie to także szybsza i sprawniejsza praca dla obsługi stajni przy wywożeniu obornika, co znacznie obniża koszty.

Łatwy montaż:

Maty segmentowe (puzlowe lub na pióro-wpust)  można samodzielnie przyciąć do potrzebnego rozmiaru, używając mocnego noża do dywanów czy wyrzynarki lub piły tarczowej na wolnych obrotach (brzeszczot do drewna). Do cięcia produktów w rolce wystarczy mocny nóż do dywanów. W ofercie mamy również maty tworzone pod wymiar, nie potrzebujesz zatem tracić czasu i siły na docięcie i płacisz tylko za konkretną zadaną powierzchnię mat! Należy pamiętać tylko o jednej rzeczy: guma może rozszerzać się pod wpływem ciepła, więc warto pozostawić niewielką dylatację wokół ścian ( ok 1cm)

Łatwość w utrzymaniu:

Od czasu do czasu należy zdjąć i oczyścić maty i posadzkę pod nimi. Zwłaszcza w przypadku mat przesiąkalnych  zalecamy czyszczenie zarówno mat, jak i powierzchni pod nimi myjką ciśnieniową. Czyszczenie to należy przeprowadzać kilka razy w roku (co najmniej 1-2 razy w roku, w zależności od potrzeb). Konserwacja zapobiega możliwemu gromadzeniu się nieprzyjemnych zapachów i poprawia działanie mat.

Służymy Wam pomocą w doborze odpowiedniej maty

[email protected]

tel.607437529