Equimat.pl

Rodzaje mat do stajni

Podstawowy podział mat do stajni:

Zasadniczo możemy wyróżnić 2 podstawowe grupy produktów:

maty przesiąkalne 

  i maty nieprzesiąkalne

Maty przesiąkalne, lub inaczej przepuszczające ciecze są wykonane z granulatu gumowego. Czyli małych granulek gumy ( najczęściej recyklingowanej) połączonej mieszanką kleju. Płyny/mocz przesiąkają poprzez całą powierzchnię maty i są odprowadzane na spodzie posadzki. Tutaj ściółka może być używana w znacznie zredukowanej ilości, lub w skrajnych przypadkach np. koni alergicznych może być całkowicie usunięta. Maty te bardzo dobrze się sprawdzą u koni, które wiele godzin spędzają w boksach, u koni potrzebujących dobrej amortyzacji, u koni dużych oddających sporo moczu. Posadzka i ściółka będzie wówczas dużo bardziej sucha. W przypadku mat gumowych przepuszczających wodę niezbędny jest drenaż/odpływ i nachylenie posadzki najlepiej od 1,5% do 2%. Takie maty zwykle są grubsze, dają spory komfort i izolację, natomiast istotne jest aby wykonywać pielęgnację takich mat i dbać o czystość pod nimi- zalecamy spłukiwanie ich pod ciśnieniem min 2 razy w roku w celu usunięciu zanieczyszczeń. Nie polecamy instalowania mat przesiąkalnych na płaskiej posadzce, gdyż będzie to powodowało zaleganie cieczy pod matami. Maty te idealnie sprawdzą się w stajniach angielskich, po wiatami, lub dla koni alergicznych, które muszą być utrzymywane bezściółkowo.

Maty nieprzesiąkalne lub inaczej nieprzepuszczalne maty gumowe wykonane są najczęściej z wulkanizowanej czystej gumy. Aby mieć pewność, że płyny/mocz nie gromadzą się na matach, wymagana jest niewielka ilość chłonnej ściółki. Są to maty uważane za bardziej higieniczne, bowiem mocz nie wsiąka  w ich strukturę. Dzięki precyzyjnym łączeniom (najczęściej puzlowym) ograniczone jest podciekanie łączeniami mat, zwykle też maty te mają niski bieżnik dolny i leżą bliżej posadzki, nie ma pod nimi zatem miejsca na zaleganie moczu. Maty te można kłaść zarówno na posadzkach płaskich ( wybrane modele) jak i na posadzkach ze spadkiem ( ta opcja zawsze jest najlepsza) Zwykle też maty z pełnej gumy mają dłuższą żywotność. Maty mają różne stopnie twardości i można je dobrać w zależności od potrzeb. Są to najczęściej wybierane maty, przez ich uniwersalność i łatwość w utrzymaniu. Świetnie się sprawdzą również na korytarzach, myjkach i stanowiskach z solarium dla koni.

Uwaga: do tej grupy należą również maty z PCV czyli z tworzywa sztucznego. Owszem ich struktura jest nieprzesiąkalna, ale ich budowa- wysoki bieżnik dolny ułatwiający drenaż jednocześnie umożliwia zaleganie nieczystości. Jeśli ciecz dostanie się pod maty ( np. bokiem ) to będzie tam zalegać, dlatego produkty z PCV powinny być kładzione na posadzce ze spadkiem do odpływu.

Służymy pomocą w doborze odpowiedniej maty

[email protected]

tel.607437529